Jajowody wyglądem przypominają rurkę. Gdy w ich obrębie dochodzi do zmian, w ich wnętrzu może gromadzić się płyn. Wówczas mówi się o wodniaku jajowodów. Czy jest on groźny dla twojego zdrowia lub życia?
Przed pojawieniem się wodniaka, najczęściej dochodzi do stanu zapalnego przydatków. Zakażenie może być związane np. z menstruacją lub porodem. W jego wyniku dochodzi do niedrożności jajowodów. To właśnie wówczas w obrębie tych narządów gromadzi się płyn. Niemożność jego odprowadzenia sprawia, że ciecz powoli rozszerza jajowód, co może wywoływać ból. Jeżeli zdiagnozowano u ciebie wodniaka jajowodu, to jeszcze nie masz powodów do paniki. Konieczne jest jednak umówienie się na wizytę u lekarza i wytyczenie ścieżki leczenia.
Jak upewnić się, że to wodniak?
Lekarze, którzy mają wątpliwości, najczęściej zlecają wykonanie ultrasonografii przezpochwowej lub HSG. Dzięki tej pierwszej metodzie można wykryć rozszerzenie, którego dokonał płyn zgromadzony w jajowodzie.
Powinnaś mieć świadomość, że nie zawsze musi cię zaalarmować ból. Zdarza się, że pacjentki nie odczuwają żadnych symptomów, a o podejrzeniu wodniaka dowiadują się dopiero podczas badania, na które zgłosiły się z uwagi na niemożność zajścia w ciąże. Niedrożny jajowód może stanowić przeszkodę w przetransportowaniu komórki jajowej do macicy.
Leczenie wodniaka
Gdy lekarz upewni się, że masz wodniaka, powinien poinformować cię o możliwych sposobach leczenia. To odbywa się operacyjnie. W zależności od zaawansowania zmian, dokonuje się albo usunięcia jajowodu, albo jego plastyki. Druga metoda jest stosowana wówczas, gdy nie jest konieczne usunięcie całego jajowodu, a kobieta rozważa jeszcze zajście w ciążę.
Ponieważ wykrycie wodniaka i przejście operacji może być dla ciebie źródłem stresu, powinnaś rozważnie wybrać ginekologa. Musi on być nie tylko specjalistą, lecz także osobą empatyczną, która poświęci ci wystarczająco dużo czasu, by rozwiać twoje wątpliwości.