W trakcie cyklu miesiączkowego pochwa wydziela śluz. Wydzielina, która nie powinna pojawić się w czasie cyklu, jest zwana upławami. Kiedy powinny cię one zaniepokoić?
Wydzielany w trakcie cyklu miesiączkowego śluz może mieć różną konsystencję. W każdym przypadku powinien on jednak mieć neutralny zapach. Jeżeli zaobserwowałaś u siebie wydzielinę w różnych kolorach lub o dziwnym zapachu (np. kwaśnym), to niezwłocznie powinnaś umówić się na wizytę u specjalisty. Upławy mogą świadczyć m.in. o rozwoju infekcji.
Lekarz potwierdzi twoje obawy
Umówienie się na wizytę u ginekologa jest niezbędne, jeżeli zauważyłaś, że śluz wygląda inaczej niż dotychczas. Po przeprowadzeniu wywiadu i badania, lekarz jest w stanie postawić diagnozę. Najczęściej upławy są ściśle związane z infekcją. Przykładowo gęsta wydzielina świadczy o grzybicy pochwy, a żółtozielona może być objawem rzęsistkowicy. Niestety, sama nie jesteś w stanie postawić diagnozy i dobrać leków – wizyta u specjalisty jest obowiązkowa. Im szybciej go odwiedzasz, tym szybciej twój organizm otrzyma wsparcie w postaci leków, które pomogą mu wyeliminować przyczyny upławów.
Jak się zaraziłam?
Po przeprowadzeniu wywiadu i badania, lekarz będzie mógł odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pojawiły się u ciebie upławy i gdzie mogło dojść do infekcji. Zdarza się, że za pośrednictwem nietypowej wydzieliny objawia się choroba zwana chlamydiozą. Można się nią zarazić zarówno drogą płciową, jak i przez korzystanie z basenu. Oznacza to, że lekarz musi dokładnie poznać twoje codzienne przyzwyczajenia, zapyta też o partnerów seksualnych.
Czy leki są zawsze konieczne?
Sposób leczenia przyczyn upławów zawsze musi być prawidłowo dobrany. Nie zawsze lekarze wypisują pacjentkom recepty na antybiotyk, zdarza się bowiem, że wystarcza np. maść wraz z zaleceniem wykonywania nasiadówek.