O torbieli mówi się wówczas, gdy w organizmie powstała przestrzeń jedno- lub kilkukomorowa przestrzeń wypełniona np. płynem. Czy torbiel zlokalizowana w jajniku (cysta) jest groźna?
Niezależnie od tego, jakie nietypowe objawy zaobserwujesz u siebie, powinnaś zgłosić się z nimi do swojego lekarza. Lekceważenie symptomów jest nieodpowiedzialne i może doprowadzić do powikłań. Jeżeli zauważyłaś zaburzenia cyklu miesiączkowego, skarżysz się na bóle podbrzusza czy głowy i jednocześnie żyjesz w ciągłym stresie, to przyczyną może być torbiel. Właściwą diagnozę może postawić ginekolog po przeprowadzeniu badań.
Jak powstaje torbiel?
Torbiel w organizmie kobiety może powstać na kilka sposobów. Torbiel pęcherzykowa powstaje wówczas, gdy pęcherzyk Graafa – zamiast pęknąć i uwolnić komórkę jajową – rośnie dalej. Częściej diagnozowana u kobiet jest torbiel jajników. Może mieć ona związek z chorobą zwaną endometriozą. Jeżeli wędrujące fragmenty śluzówki dostaną się do jajników, mogą przekształcić się właśnie w torbiel.
Powyższe rodzaje torbieli nie są jedynymi rozróżnianymi przez specjalistów. Aby opracować prawidłową ścieżkę leczenia, ginekolog musi nie tylko stwierdzić obecność torbieli, lecz także określić jej typ. Jest to ważne, bo metod leczenia takich zmian jest wiele. Dla wyboru konkretnej formy terapii istotne jest również to, czy w torbieli nie pojawiły się komórki nowotworowe.
Torbiel – rozpoznanie i leczenie
Przeprowadzony z pacjentką wywiad nie zawsze podsuwa lekarzowi prawidłową diagnozę. Właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badań. Poza rutynowymi, konieczne jest wykonanie laparoskopii lub ultrasonografii.
W zależności od wielkości torbieli i jej stanu, ginekolog może zdecydować o leczeniu hormonalnym lub operacyjnym. Jeżeli konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, to nie zawsze musi być to klasyczna operacja – zdarza się, że wystarczająca będzie laparoskopia, która jest zabiegiem mniej inwazyjnym, pozwala ona również na szybszy powrót pacjentki do zdrowia.