Rak piersi to nowotwór złośliwy. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet – to właśnie je dotyka ona najczęściej. Jak możesz zmniejszyć szanse na zachorowanie?
Podstawową sprawą jest to, że nowotworu piersi nie powinnaś się obawiać. Owszem, jest to poważna choroba, ale rokowania dla kobiet, u których wykryto zmiany we wczesnej fazie są bardzo dobre – większość z nich wraca do zdrowia. Skoro tak, to jako świadoma pacjentka powinnaś położyć szczególny nacisk na profilaktykę. Ważne jest, byś regularnie kontrolowała stan swoich piersi i zgłaszała się do ginekologa. Ten specjalista może przeprowadzić profesjonalne badania i zlecić wykonanie np. USG piersi.
Do specjalisty po wiedzę
Jeżeli zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest profilaktyka, to powinnaś wiedzieć, jak możesz samodzielnie przeprowadzić badanie piersi. Szczegółowe informacje na ten temat możesz uzyskać od ginekologa. Dobrze, byś wybrała takiego, który będzie w stanie poświęcić ci wystarczająco dużo czasu i pokazać, jak powinnaś się badać w domu.
Samodzielne kontrolowanie piersi pomoże ci zauważyć wszelkie zmiany, np. pojawienie się drobnych guzków czy zgrubień. W takiej sytuacji niezbędna jest ponowna wizyta u lekarza, który będzie w stanie pobrać materiał do analizy i zlecić dodatkowe specjalistyczne badania.
Gdy diagnoza to nowotwór
W takiej sytuacji pacjentka potrzebuje nie tylko wsparcia specjalisty, który wytłumaczy, jak będzie wyglądała operacja (np. usunięcie zmiany lub całej piersi), lecz także wsparcia psychicznego. Postawienie diagnozy nie zawsze musi oznaczać dla pacjentki utratę piersi – im szybciej nastąpi rozpoznanie, tym lepsze będą efekty przeprowadzonego leczenia. U kobiet, u których wykryto nowotwór we wczesnym stadium i dokonano usunięcia zmiany, może być konieczne wdrożenie leczenia uzupełniającego, np. radioterapii.