O polipie mówi się wówczas, gdy dochodzi do łagodnego rozrostu błony śluzowej. Może się on pojawiać w różnych częściach ciała, np. w nosie. W przypadku polipów macicy specjaliści rozróżniają polipy szyjkowe i endometrialne.
Dla ciebie, jako pacjentki, ważną informacją powinno być to, że zdiagnozowanie polipa wcale nie oznacza, że powinnaś się martwić. Zdecydowana większość takich zmian jest łagodna, a więc nie zagrażają one zdrowiu czy życiu. Nie można ich jednak lekceważyć – w przypadku stwierdzenia polipa macicy, konieczne jest baczne jego obserwowanie. Kobieta musi być zatem pod stałą opieką ginekologa i regularnie poddawać się badaniu ginekologicznemu.
Dlaczego powstają polipy?
Mechanizm powstawania polipów nie jest do końca poznany. Naukowcy uważają, że duże znaczenie dla wykształcenia się tych zmian mają zaburzenia hormonalne. Z przeprowadzonych badań wynika, że największe szanse na rozwinięcie się polipa w macicy mają te kobiety, u których stwierdzono podwyższony poziom estrogenów.
Polipy są diagnozowane u kobiet w różnym wieku – zarówno młodych, jak i dojrzałych. Część pacjentek zgłasza się do lekarza wówczas, gdy zauważyła u siebie niepokojące objawy. Główny symptom, który może wskazywać na pojawienie się polipów macicy, to nieregularne krwawienie. Poza nieregularną menstruacją, kobiety skarżą się na krwawienia np. po stosunku lub w czasie cyklu miesiączkowego. U części pacjentek polipy uznano za główną problemów z zajściem w ciążę.
Jak należy leczyć polipy? Zdiagnozowanie polipów oznacza, że konieczne jest opracowanie ścieżki leczenia. Twój ginekolog zapewne poinformuje cię, że niezbędne jest przeprowadzenie kuracji hormonalnej. To najmniej inwazyjny sposób leczenia polipów. Stabilizując poziom hormonów, można cofnąć zmiany. Co jednak wówczas, gdy terapia hormonalna nie przynosi oczekiwanych efektów?
Polipy można usunąć również za pomocą nowoczesnej techniki. Mowa o histeroskopii. Przeprowadzenie takiego zabiegu jest małoinwazyjne, lekarz może również przekazać próbki do dalszej analizy i w ten sposób wykluczyć obecność komórek nowotworowych. Dobry ginekolog jest w stanie prawidłowo – zarówno fizycznie, jak i psychologicznie – przygotować pacjentkę do histeroskopii.