Niewielka rana zlokalizowana w szyjce macicy jest fachowo nazywana nadżerką. Czy taka zmiana jest groźna? Jak leczy się nadżerkę?
Wiele kobiet z powodu niewiedzy obawia się nadżerki. Niesłusznie, bo nie jest to zmiana nowotworowa. Niestety, nie każdy ginekolog przekazuje kobiecie szczegółowe informacje na temat zdiagnozowanego schorzenia. Zdając sobie sprawę z tego, jak intymne dla pacjentek są choroby ginekologiczne, dużą rolę przywiązujemy do przekazania im nie tylko diagnozy, lecz także rozwiania ich wątpliwości. Nadżerka nie musi być groźna, ale może przekształcić się w raka szyjki macicy. Wiele zależy od kobiety, bo to ona powinna pamiętać o tym, by regularnie umawiać się na wizyty kontrolne.
Nadżerka – jak powstaje, jakie są objawy Przyczyn leżących u powstania nadżerki jest wiele. Aby lekarz mógł wskazać konkretną, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań. Najczęściej jednak powstanie tej zmiany jest związane z zaniedbaniem lub nieprawidłowym leczeniem infekcji. Specjaliści uważają również, że w grupie ryzyka znajdują się kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie.
Czy jesteś w stanie stwierdzić u siebie rozwój nadżerki? Aby potwierdzić rozwój zmiany, niezbędne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego. Możesz jednak samodzielnie zaobserwować symptomy świadczące o infekcji. Do takich należą przede wszystkim upławy, plamienia, ból brzucha czy swędzenie w okolicach narządów płciowych.
Lekarz musi zdobyć pewność, że zdrowiu pacjentki nic nie zagraża
Nadżerka najczęściej jest zmianą łagodną. Ginekolog nie może jednak wykluczyć, że w nadżerce nie pojawiły się komórki nowotworowe. Właśnie dlatego konieczne jest przeprowadzenie nie tylko wywiadu, lecz także specjalistycznych badan. Do najpopularniejszych należą cytologia i kolposkopia. W każdym przypadku pobiera się fragmenty zmiany do analizy przez specjalistów.
Jeżeli nadżerka nie zawiera komórek nowotworowych, lekarz musi opracować plan leczenia. W pierwszej kolejności najczęściej usuwa się infekcję. Przepisane leki czasem wystarczają, by zmiana ustąpiła. Dodatkowo lekarz powinien przypomnieć pacjentce o konieczności regularnego umawiania się na wizyty kontrolne.