Mammografia to jedna z metod badania piersi. W trakcie badania wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie.
Rak piersi to jeden z najpoważniejszych nowotworów złośliwych, dotykających głównie kobiety. Można go skutecznie wykryć, badając regularnie piersi. Jeżeli chodzi o ocenę piersi, to powinnaś mieć świadomość, że możesz ją wykonać samodzielnie w zaciszu własnego domu. Także badanie ginekologiczne wykonywane przez specjalistę powinno obejmować diagnostykę piersi. Wszystko po to, by sprawdzić, czy nie pojawiły się guzki, które mogłyby stanowić dla ciebie niebezpieczeństwo.
Jak wygląda badanie?
Badanie mammograficzne nie jest inwazyjne, ale nie jest też przyjemne. Niektóre kobiety mogą odczuwać ból, ale nie powinien on być zbyt duży. Występuje on dlatego, że piersi umieszcza się kolejno na specjalnej podstawce, a następnie dociska się je specjalną płytką. Zastosowanie takiego rozwiązania nie jest przypadkowe, pozwala bowiem uzyskać m.in. lepszą rozdzielczość.
Kobiety przechodzące mammografię regularnie dysponują poprzednimi zdjęciami. Jest to o tyle istotne, że dzięki zdjęciom lekarz może ocenić, czy i jakie zaszły zmiany. Jest to szczególnie ważne dla zdiagnozowania niewielkich zmian, które w przyszłości mogą stać się groźne.
Kiedy powinnaś umówić się na badanie mammograficzne?
Ta metoda badania daje szczególnie dobre wyniki w przypadku starszych kobiet – zaleca się ją głównie pacjentkom powyżej 40 roku życia. Nie oznacza to jednak, że nie możesz skorzystać z niej wcześniej. Przeciwnie, jeżeli zaobserwowałaś u siebie np. częste bóle piersi czy wycieki z brodawek, to konsultacja z lekarzem jest niezbędna. Ten zaś może zdecydować o skierowaniu cię właśnie na takie badanie.
Ponieważ mammografia wykorzystuje metody radiologiczne, niezbędne jest zachowanie odstępów między badaniami. Specjaliści uważają, że badanie raz w roku lub raz na dwa lata jest w zupełności wystarczające.