Postawienie diagnozy wyłącznie na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego bywa czasem niemożliwe. Wówczas ginekolog może zlecić dodatkowe badania. Przykładem jest laparoskopia. Na czym polega ta metoda diagnostyczna?
Nowoczesne techniki diagnozowania już dawno wkroczyły do gabinetów lekarskich. Dziś pacjentki zgłaszające się do ginekologa z zaobserwowanymi objawami mogą być pewne, że zostaną skierowane na szereg badań. Laparoskopia jest powszechnie wykorzystywana przez specjalistów. Służy nie tylko do diagnozowania, lecz także przeprowadzania zabiegów. Zabiegi te są przy tym małoinwazyjne. Jeżeli podczas rozmowy z ginekologiem padło słowo „laparoskopia”, to nie powinnaś się martwić.
Kiedy przeprowadza się laparoskopię?
Wskazań do przeprowadzenia laparoskopii jest wiele, np. podejrzenie ciąży pozamacicznej, polipów czy endometriozy. Ginekolog może wykonać badanie, by sprawdzić stan narządów wewnętrznych, w tym również drożności jajowodów. Niedrożne jajowody mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Warto wiedzieć, że laparoskopia daje więcej możliwości niż tylko przeprowadzenie badania – za pomocą tej techniki można wykonać również część zabiegów ginekologicznych.
Szerokie możliwości, jakie daje laparoskopia są doceniane nie tylko przez ginekologów, lecz także pacjentki. Dzięki badaniu lekarz może niemal natychmiastowo postawić prawidłową diagnozę i tym samym niezwłocznie opracować ścieżkę leczenia. Z punktu widzenia pacjentki jest to sytuacja pożądana. Pozostawanie w niepewności może być źródłem dodatkowego stresu.
Jak wygląda badanie?
Aparatura do laparoskopii jest wyposażona m.in. w specjalną kamerę. Po dokonaniu drobnych nacięć, ginekolog wprowadza narzędzia do ciała, a dzięki kamerze ma dokładny obraz narządów wewnętrznych. W praktyce możliwe jest nie tylko sprawdzenie stanu poszczególnych narządów, lecz także wykonanie drobnych zabiegów.
W przypadku tak przeprowadzonego zabiegu pacjentka może szybko powrócić do wcześniejszej aktywności. Ponieważ laparoskopia jest mniej inwazyjna niż klasyczna operacja, rekonwalescencja trwa krócej.