Lekarz nie zawsze jest w stanie postawić właściwą diagnozę bez zlecenia specjalistycznych badań. HSG to badanie rentgenowskie macicy i jajowodów. Na czym ono polega i kiedy ginekolog decyduje o konieczności jego przeprowadzenia?
Badanie HSG, czyli histerosalpingografię, przeprowadza się w różnych sytuacjach. Dzięki niej lekarz może sprawdzić drożność jajowodów czy upewnić się, że w jamie macicy nie pojawiły się polipy. Ginekolodzy zlecają wykonanie HSG również wówczas, gdy zgłaszająca się do nich pacjentka twierdzi, że nie może zajść w ciążę. W takiej sytuacji konieczne jest wykluczenie wad budowy narządów rodnych, które mogłyby mieć wpływ na płodność.
Do HSG trzeba się przygotować
Są badania, których nie można wykonać bez prawidłowego przygotowania się. Jednym z nich jest HSG. Specjaliści uważają, że najlepszym momentem na jego przeprowadzenie jest okres do 10. dnia cyklu miesiączkowego. Na kilka dni przed wykonaniem badania pacjentka musi poddać się badaniu USG, a tuż przed nim przyjąć środek cieniujący.
Jeżeli chodzi o przygotowanie się do badania, to kobieta musi pamiętać również o przygotowaniu potrzebnych informacji. Mowa przede wszystkim o dacie ostatniej miesiączki i poinformowaniu lekarza o ewentualnych uczuleniach. Podczas badania większość kobiet nie odczuwa bólu. Część skarży się jednak na nieprzyjemne uczucie.
Czy powikłania są możliwe?
Badanie HSG uznaje się za bezpieczne. Oznacza to, że powikłania występują bardzo rzadko. Jeżeli pacjentka skarży się na złe samopoczucie, to najczęściej dlatego, że wystąpiło u niej uczulenie na środek cieniujący. Niezależnie od tego, kobieta powinna ona pozostać pod opieką ginekologa przez ok. 2 godziny po badaniu.
By pacjentka czuła się komfortowo podczas badania, zawsze dokładnie informujemy ją o podejmowanych czynnościach. To eliminuje nie tylko stres, lecz także uczucie niepewności.