Postawienie trafnej diagnozy nie zawsze jest możliwe wyłącznie na podstawie wywiadu lekarskiego – zdarza się, że konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań. Jednym z takich jest histeroskopia, czyli wziernikowanie macicy. Na czym ono polega i kiedy jego przeprowadzenie jest konieczne?
Histeroskopia to badanie, do przeprowadzenia którego wykorzystuje się specjalny przyrząd – histeroskop (wziernik z przyrządem optycznym). Wprowadza się go do jamy macicy przez szyjkę macicy, dzięki czemu specjalista może ocenić stan wewnętrzny tego narządu. Nie zawsze histeroskopia jest wykonywana wyłącznie w celach diagnostycznych – pozwala ono również pobrać wycinki do badania histopatologicznego czy usunąć polipy endometrialne.
Kiedy wskazane jest przeprowadzenie histeroskopii?
Wskazań do przeprowadzenia histeroskopii jest wiele. Jeżeli pojawiły się u ciebie objawy wskazujące na problemy z endometrium, nie możesz zajść w ciążę, wystąpiły u ciebie krwawienia, których przyczyn nie można jednoznacznie zdiagnozować lub podejrzewa się wady macicy, to ginekolog może zalecić wykonanie takiego badania. Przeprowadzenie histeroskopii jest też niezbędne wówczas, gdy konieczne jest pobranie wycinków do dalszych badań.
Histeroskopia pozwala również na przeprowadzenie części zabiegów ginekologicznych. W takiej sytuacji mówi się o histeroskopii operacyjnej. Metodę tę wykorzystuje się m.in. przy usuwaniu wad macicy, zrostów wewnątrzmacicznych czy leczeniu obfitych menstruacji.
Jak wygląda badanie?
Wziernikowanie odbywa się na fotelu ginekologicznym. Lekarz wykorzystuje histeroskop, czyli urządzenie wyposażone m.in. w kamerę, która jest podłączona do monitora. Dzięki temu ginekolog jest w stanie dokładnie ocenić stan jamy macicy. Badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut, a pacjentce odpowiednio wcześniej podaje się znieczulenie.
Histeroskopia najczęściej nie wiąże się z powikłaniami, a pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości. Jeżeli takie się pojawiają, to najczęściej są to bóle brzucha. W takiej sytuacji lekarz może zdecydować o podaniu środków przeciwbólowych. Zdarza się też, że ginekolog wystawia receptę na antybiotyk. Zażywanie takiego ma zapobiec ewentualnym infekcjom.