Histerektomia to zabieg, podczas którego dochodzi do usunięcia macicy. Kiedy przeprowadzenie histerektomii jest niezbędne? Czy zawsze jest konieczne całkowite usunięcie macicy?
Jeżeli uważasz, że histerektomia ma miejsce wyłącznie wówczas, gdy lekarz zdiagnozował nowotwór w zawansowanym stadium, to jesteś w błędzie. Wskazań do przeprowadzenia zabiegu usunięcia macicy jest znacznie więcej. Zdarza się, że histerektomia jest niezbędna, gdy doszło do infekcji narządów rodnych, a podejmowane dotychczas próby leczenia nie przyniosły efektów. Nie zawsze też histerektomia oznacza, że usunięta zostanie cała macica. W medycynie rozróżnia się m.in. całkowite usunięcie macicy, radykalne (usuwa się również węzły chłonne i górną część pochwy) i częściowe (usuwa się tylko trzon macicy).
Lekarz powinien przygotować cię do zabiegu
Gdy zapada decyzja o usunięciu macicy, lekarz powinien nie tylko poinformować cię o przebiegu zabiegu, lecz także wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania. Ważne jest, byś miała informacje na temat tego, jak będzie przebiegał zabieg i czego możesz się spodziewać. Ponieważ temat nie należy do najłatwiejszych, koniecznie powinnaś skorzystać z pomocy specjalisty, który poświęci ci wystarczająco dużo czasu i rozwieje wszelkie wątpliwości. Dobrze też, byś skonsultowała się z innymi lekarzami. Zabieg usunięcia macicy jest nieodwracalny – konieczne jest upewnienie się, że ginekolog, którego obdarzyłaś zaufaniem rzeczywiście ma rację.
Operacja klasyczna? Nie zawsze
Usunięcie macicy może jednoznacznie kojarzyć się z koniecznością przeprowadzenia klasycznej operacji. Rzeczywiście, stosuje się takie rozwiązanie, ale nie jest ono jedynym. Powinnaś mieć świadomość, że czasami jest możliwe zastosowanie mniej inwazyjnej metody, czyli laparoskopii. Ten zabieg jest zresztą rekomendowany przez specjalistów z uwagi na krótszy okres rekonwalescencji – kobieta może szybciej powrócić do swoich zajęć sprzed zabiegu.