Zatrucie ciążowe jest fachowo zwane gestozą. Planując ciążę lub spodziewając się dziecka, powinnaś wiedzieć, że możesz zauważyć u siebie szereg objawów chorobowych. Czy są one niebezpieczne? Kiedy koniecznie musisz skontaktować się ze swoim ginekologiem?
Z pewnością masz świadomość, że podczas ciąży możesz czuć się źle. Nie wszystkie objawy są groźne, są jednak i takie, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu zarówno twojemu, jak i twojego maleństwa. Przy zatruciu ciążowym występuje cały zespół objawów. Mogą się one pojawić zarówno w początkowej, jak i późniejszej fazie ciąży.
Jakie objawy wskazują na zatrucie ciążowe?
Diagnoza gestozy u kobiet spodziewających się dziecka odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego i wyników badań. Najczęstszymi objawami są: nadciśnienie tętnicze, nudności, białkomocz, bardzo szybki wzrost wagi i obrzęki utrzymujące się przez cały dzień. Szczególnie groźne mogą być nudności i białkomocz.
Uciążliwe nudności mogą doprowadzić do odwodnienia, w przypadku stwierdzenia którego niezbędne jest podawanie elektrolitów. Obecność białka w moczu w połączeniu z drgawkami może świadczyć o rzucawce. To najbardziej zaawansowany i najgroźniejszy stopień gestozy. Jeżeli nudności utrzymują się u ciebie przez dłuższy czas lub zaobserwowałaś u siebie nawet jeden z wymienionych symptomów, to bezzwłocznie powinnaś skontaktować się z ginekologiem.
Łagodzenie objawów zatrucia ciążowego
Aby zapobiec pojawieniu się zatrucia ciążowego, jeszcze przed zajściem w ciążę powinnaś kontrolować m.in. ciśnienie tętnicze i sprawdzić, czy w twoim moczu nie ma białka. Jeżeli mimo podejmowanych starań rozpoznano u ciebie gestozę, to powinnaś wiedzieć, że możesz skutecznie łagodzić pojawiające się objawy. Przykładowo na nudności są zalecane napary ziołowe, np. rumianek.
Uciążliwe i trwające dłużej objawy gestozy wymagają interwencji lekarskiej. Zdarza się, że konieczna jest hospitalizacja, podczas którego pacjentka otrzymuje leki np. na obniżenie ciśnienia i leży w łóżku.