Endometrium to termin zarezerwowany dla błony śluzowej znajdującej się w macicy. Co powinnaś o niej wiedzieć? Jakie problemy z endometrium ginekolodzy diagnozują najczęściej?
Grubość błony śluzowej macicy zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym. Dlaczego? Błona reaguje na hormony steroidowe, m.in. estrogeny. Ich poziom podnosi się w organizmie wówczas, gdy dojrzewają pęcherzyki Graafa. Cały proces jest ukierunkowany na to, by w przyszłości w macicy mogło dojść do zagnieżdżenia się jajeczka, czyli rozwoju ciąży. Kiedy zatem powinnaś się zaniepokoić? Problemy z endometrium mogą być sugerowane przez pojawiające się krwawienia lub plamienia z dróg rodnych.
Konieczne jest przeprowadzenie badania
Do lekarza ginekologa, do którego umawiasz się na wizyty powinnaś mieć pełne zaufanie. Ważne jest to, by umiał on cię wysłuchać i rozwiać wszelkie twoje wątpliwości, zlecając lub przeprowadzając odpowiednie badania. Na problemy z błoną śluzową macicy mogą wskazywać choćby plamienia między jedną a drugą menstruacją lub uciążliwy ból pojawiający się w czasie menstruacji. Jeżeli zaobserwowałaś u siebie taki problem, to powinnaś poinformować o nim lekarza. W takiej sytuacji konieczne jest pobranie próbek do badania histopatologicznego.
Najczęstsze problemy
Zaobserwowanych symptomów nigdy nie powinnaś lekceważyć. Jeżeli chodzi o endometrium, to najczęściej diagnozowanymi chorobami są: zapalenie śluzówki, endometrioza i rak endometrium. O ile zapalenie śluzówki może być spowodowane np. porodem, o tyle endometrioza to podwójna miesiączka (komórki endometrium przemieszczają się poza macicę). Rak endometrium jest najczęściej diagnozowany u kobiet w okresie pomenopauzalnym.
Zaobserwowane objawy nie zawsze muszą wskazywać na problemy z endometrium. Z tego względu tak ważne jest, by ginekolog przeprowadził wyczerpujący wywiad, a w przypadku wątpliwości nie wahał się wykonać specjalistycznych badań.