Podwójna miesiączka jest zjawiskiem pojawiającym się najczęściej u kobiet w okresie rozrodczym. Szacuje się, że dotyka ona od 7 do 15% pacjentek. Kiedy możesz podejrzewać u siebie endometriozę?
Endometrioza dotyczy błony śluzowej macicy. U zdrowej kobiety błona ta wyściela macicę. Podczas cyklu miesiączkowego narasta ona, by następnie złuszczać się w trakcie menstruacji. Gdy dochodzi do zaburzenia, błona śluzowa przemieszcza się poza macicę. W efekcie tych zmian ma miejsce podwójna menstruacja – zewnętrzna i wewnętrzna.
Endometrioza – co powinno cię zaniepokoić?
Nie każda kobieta cierpi z powodu endometriozy – w medycynie odnotowano wiele przypadków tej choroby, które przebiegały bezobjawowo. Z drugiej strony pacjentki, u których zdiagnozowano schorzenie, skarżyły się m.in. na ból przy współżyciu, nadmierne krwawienia miesiączkowe, niemożność zajścia w ciążę czy zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Zaniepokoić powinny również nasilające się bóle brzucha. Najczęściej pojawiają się one u kobiet, u których endometrioza nie została rozpoznana przez wiele lat. W takiej sytuacji menstruacja wewnętrzna tworzy zrosty. Powiększają się one z miesiąca na miesiąc, mogąc wywoływać właśnie ból.
Jak wykrywa się chorobę?
Lekarz może potwierdzić postawioną diagnozę za pomocą kilku badań. Najczęściej wykonuje się badanie laparoskopowe. Dzięki niemu specjalista może sprawdzić, czy w organizmie wytworzyło się tylko jedno ognisko zmian, czy też kilka. Równie popularna jest laparotomia z biopsją. Endometrioza jest schorzeniem, które można wykryć również za pomocą badań nieinwazyjnych, np. USG.
Leczenie endometriozy
Współcześnie endometriozę leczy się zarówno farmakologicznie, jak i operacyjnie. W pierwszym przypadku pacjentka przyjmuje m.in. hormony sterydowe – progestageny. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów, niezbędne jest wdrożenie leczenia operacyjnego. W ten sposób można usunąć ogniska endometrialne. Jako pacjentka musisz jednak pamiętać, że usunięcie wszystkich ognisk nie zawsze gwarantuje, że problem w przyszłości nie pojawi się ponownie.