Gdy dochodzi do zapłodnienia, w twoim ciele dokonuje się szereg zmian. Rozpulchnioną błonę śluzową macicy zwie się doczesną. Będzie miała ona ogromne znaczenie dla ochrony zapłodnionego jajeczka.
Spodziewając się dziecka, z pewnością nie zagłębiasz się w tematy medyczne, ale koncentrujesz na diecie czy kompletowaniu wyprawki. Przez całą ciążę musisz pozostawać pod stałą opieką lekarską. To zupełna podstawa, byś mogła czuć się bezpiecznie. Ginekologowi powinnaś zgłaszać wszelkie niepokojące symptomy, które u siebie zauważysz. Jeżeli chodzi o doczesną, to powinnaś wiedzieć, dlaczego i po co rozwija się ona w twoim organizmie. Niestety, nieprawidłowości związane z jej ukrwieniem mogą być przyczyną poronienia.
Jak powstaje doczesna?
Gdy dochodzi o zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionej komórki jajowej, w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian. Zanim to jednak nastąpi, ciało przygotowuje się na taką możliwość. W czasie cyklu miesiączkowego zmienia się wygląd i konsystencja błony śluzowej macicy. Pod wpływem hormonów, następuje jej rozrost i rozpulchnienie. Wszystko po to, by stworzyć optymalne warunki dla zapłodnionej komórki jajowej.
Opisane wyżej zmiany błony śluzowej macicy nie są jedynymi, które mają miejsce. Lekarze rozróżniają trzy rodzaje doczesnej, czyli: torebkową, prawdziwą i podstawową. Pierwsza jest odpowiedzialna za okrycie zapłodnionej komórki jajowej od strony jamy macicy, zaś druga wypełnia całą pozostałą przestrzeń. Sama zapłodniona komórka jajowa umiejscawia się w ostatnim rodzaju doczesnej, czyli podstawowej.
Badania przed ciążą niezbędne
By zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z doczesną, przed rozpoczęciem starań o dziecko powinnaś wykonać podstawowe badania zlecone przez ginekologa. Ich wyniki pozwolą specjaliście stwierdzić, czy jesteś zdrowa i czy ewentualna ciąża nie będzie zagrożona. Decydując się na profilaktykę, możesz po prostu zwiększyć szanse na prawidłowy rozwój ciąży.