Zaburzenia hormonalne mogą być bardzo poważne w skutkach dla kobiety. Gdy pojawia się podejrzenie, że poziom hormonów jest nieprawidłowy, niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań. Jednym z nich jest densytometria.
Jeżeli chodzi o zaburzenia hormonalne, to nie można zapomnieć, że czasem są one całkiem naturalne i spowodowane starzeniem się organizmu. Pacjentki zgłaszające się do ginekologów z objawami menopauzy często nie zdają sobie sprawy, że ich ciało ogranicza produkcję niektórych hormonów. Takimi są np. estradiol czy progesteron. Ich niedobór może jednak negatywnie wpłynąć na stan kości kobiety. By monitorować gęstość kości, lekarz może zlecić wykonanie specjalistycznego badania, czyli densytometrii.
Menopauza a osteoporoza
Okazuje się, że między menopauzą a osteoporozą zachodzi ścisły związek. Gdy w organizmie dochodzi do deficytu niektórych hormonów, pojawia się poważny problem z gęstością kości. W takiej sytuacji może się rozwinąć osteoporoza. Niewiele kobiet ma tego świadomość, bo koncentrują się one na zredukowaniu typowych objawów pojawiających się przy przekwitaniu. Zadaniem ginekologa jest nie tylko uświadomienie kobiety, że mogą pojawić się problemy z kośćmi, lecz także skierowanie jej na wspomniane badanie.
Densytometria to badanie, za pomocą którego możliwa jest ocena gęstości minerałów występujących w tkance kostnej. Badanie najczęściej wykonuje się profilaktycznie. Kobiety w wieku menopauzalnym powinny o nim pamiętać, bo osteoporoza to jedna z chorób rozwijających się bezobjawowo. Gdy pojawią się pierwsze symptomy, może ona być tak zaawansowana, że specjaliści nie będą w stanie skutecznie pomóc.
Porozmawiaj z lekarzem
Jeżeli chcesz zadbać o siebie w szczególnym okresie, jakim jest menopauza, powinnaś uzyskać od swojego ginekologa szczegółowe informacje nie tylko na temat tego, jak możesz łagodzić pojawiające się typowe objawy, lecz także o badaniach, których wykonanie jest niezbędne. Regularne kontrolowanie poziomu hormonów pozwoli lekarzowi stwierdzić, czy nie zagraża ci osteroporoza.