O ciąży pozamacicznej specjaliści mówią wówczas, gdy zapłodnione jajeczko nie zagnieżdża się w macicy, ale poza nią, np. w jajowodach. Ponieważ taka sytuacja jest groźna dla pacjentki, niezbędna jest wizyta u ginekologa.
Ciąże ektopowe nie są diagnozowane często – szacuje się, że stanowią 2% wszystkich ciąż. Z twojego punktu widzenia ważne powinno być to, że nie jesteś w stanie samodzielnie stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Ciąża pozamaciczna w pierwszych kilku tygodniach nie daje innych objawów poza standardowymi, które występują u kobiet w ciąży, czyli brakiem miesiączki czy złym samopoczuciem. Dopiero w późniejszym okresie pojawiają się objawy typowe dla ciąży pozamacicznej. Mowa tu o bólu podbrzusza, plamieniach lub krwawieniach z dróg rodnych czy guzach jajników i jajowodów.
Jakie są przyczyny rozwoju ciąży ektopowej?
Specjaliści wyróżniają wiele czynników, które mogą spowodować nieprawidłowe zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Przykładowe to: wadliwa budowa macicy, zmiany, które dokonały się po zapaleniu przydatków czy niedrożny jajowód. Właśnie z tego względu kobiety myślące o macierzyństwie powinny odpowiednio wcześniej skonsultować się ze swoim ginekologiem.
Ciąża pozamaciczna – co dalej?
Zdiagnozowanie ciąży pozamacicznej nie jest łatwe – poza nią lekarz może podejrzewać również zapalenie jajowodu. Jeżeli jednak specjalista potwierdzi swoją diagnozę badaniami, to konieczne będzie podjęcie konkretnych kroków – ciąża ektopowa zawsze zagraża zdrowiu czy nawet życiu kobiety. W zależności od decyzji podjętej przez ginekologa, pacjentce zostają podane leki lub przeprowadza się operację. Tę ostatnią metodę stosuje się jednak dopiero wówczas, gdy dochodzi do pęknięcia jajowodu.
Ciąża pozamaciczna nie przekreśla marzeń kobiety o posiadaniu dziecka. Pacjentka musi być jednak objęta szczególną opieką lekarską. Aby zminimalizować szansę ponownego wystąpienia ciąży ektopowej, ginekolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. badania drożności jajowodów.