Biopsja to inwazyjny zabieg diagnostyczny. W zależności od narzędzia, za pomocą którego materiał zostanie pobrany materiał do badania, mówi się m.in. o biopsji cienkoigłowej, gruboigłowej i chirurgicznej.
Termin „biopsja” został wprowadzony już w XIX w. Do dnia dzisiejszego nie zmieniła się rola tego zabiegu diagnostycznego – w dalszym ciągu przeprowadza się go wówczas, gdy konieczne jest dokładne zbadanie zmian, np. guzków w piersiach. Zdarza się, że w trakcie samodzielnego badania piersi lub badania przeprowadzonego w gabinecie ginekologa zostają wykryte zmiany. W takiej sytuacji konieczne jest sprawdzenie, czy są one groźne.
O przeprowadzeniu biopsji decyduje lekarz
Lekarz nie zawsze jest w stanie postawić jednoznaczną diagnozę tuż na podstawie wywiadu z pacjentką. Zdarza się, że konieczne jest wykonanie szczegółowej analizy zmian w piersi wykrytych podczas badania ginekologicznego. W takiej sytuacji specjalista najczęściej decyduje się na biopsję.
W zależności od rodzaju pobranego materiału, wyniki biopsji są znane nawet po kilku godzinach. Po zapoznaniu się z nimi, lekarz może postawić diagnozę i – jeżeli to konieczne – opracować ścieżkę leczenia. Jako pacjentka nie powinnaś się martwić faktem, że lekarz proponuje biopsję. Przeprowadzanie tego badania nie zawsze musi wskazywać na podejrzenie nowotworu – zdarza się, że zmiany nie są groźne.
Jak przebiega biopsja?
Przebieg badania diagnostycznego zależy od tego, gdzie jest zlokalizowana zmiana, którą trzeba poddać dalszemu badaniu. Przykładowo biopsję piersi wykonuje się w znieczuleniu. Lekarz musi też zdecydować, czy wykona biopsję cienkoigłową czy gruboigłową. Dziś specjaliści wiedzą, że druga metoda jest o tyle lepsza, że pozwala pobrać więcej materiału do badania i tym samym zmniejsza szansę, że wynik będzie fałszywy.