Stare powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Badanie ginekologiczne pozwala ocenić stan narządów płciowych. Jak często powinnaś umawiać się na wizytę u ginekologa? Jak przebiega badanie?
Podczas badania ginekologicznego lekarz może nie tylko sprawdzić stan narządów płciowych lub pobrać materiał do badań, lecz także zbadać piersi. Wizyta u ginekologa to również okazja, by porozmawiać o wątpliwościach dotyczących zarówno antykoncepcji, jak i planowania ciąży. Choć samo badanie nie jest bolesne i trwa tylko kilka minut, to jednak dla pacjentek ogromne znaczenie ma to, w jakich warunkach przebiega wizyta. Tu podstawą jest dyskrecja i odpowiednie podejście ginekologa.
Jak przygotować się do badania ginekologicznego?
Chcąc umówić się na wizytę kontrolną, powinnaś pamiętać, że musisz przygotować się nie tylko fizycznie, lecz także zgromadzić odpowiednie informacje. Przed badaniem lekarz może zapytać cię np. o pierwszą lub ostatnią miesiączkę, stosowane środki antykoncepcji czy wykonane dotychczas zabiegi ginekologiczne.
Jeżeli chodzi o fizyczne przygotowanie się do badania, to przede wszystkim musisz pamiętać o podmyciu się i opróżnieniu pęcherza. Ważne, byś w dniu wizyty nie stosowała żadnych dezodorantów do higieny intymnej. By czuć się bardziej komfortowo, możesz założyć spódniczkę zamiast spodni – wówczas nie będziesz musiała rozbierać się do naga od pasa w dół.
Jak często umawiać się na badanie?
Pamiętaj, że od tego, czy będziesz pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa zależy twój stan zdrowia. Ginekolodzy uważają, że pacjentki powinny zgłaszać się do nich raz na pół roku. Jeżeli nie jest to możliwe, obowiązkowa jest wizyta przynajmniej raz w roku. Wybierając lekarza, który jest nie tylko profesjonalistą, lecz także empatyczny i dyskretny, myśl o badaniu nie powinna być dla ciebie źródłem stresu.