Jako kobieta z pewnością doskonale wiesz, że do roli matki trzeba się przygotować. Jeśli nie jesteś gotowa na dziecko, to możesz skorzystać z antykoncepcji hormonalnej, która aktualnie jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod zapobiegania ciąży.
Czym jest antykoncepcja hormonalna? To jedna z metod zapobiegania ciąży. Jeżeli zdecydujesz się na jej zastosowanie, będziesz dostarczać do organizmu sztucznych hormonów – estrogenów i/lub progestagenów. Mechanizm ich działania jest zbliżony do funkcjonowania hormonów naturalnych, dzięki czemu metoda ta odznacza się wysoką skutecznością.
W zależności od tego, które hormony będziesz przyjmowała, mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej może być różny. Przykładowo progestageny hamują owulację. W efekcie jajniki nie uwalniają komórki jajowej. Progestageny są odpowiedzialne również za zagęszczenie śluzu. Gęsty śluz jest istotną przeszkodą dla plemników, które nie mogą dotrzeć do komórki jajowej.
Tabletki, zastrzyki czy może plastry?
Termin „antykoncepcja hormonalna” jest bardzo szeroki. Decydując się na taką metodę zapobiegania ciąży, musisz uwzględnić nie tylko rodzaj hormonów, jakie będziesz przyjmować – ważna jest również forma ich podawania. Możliwości jest wiele, a przykładowymi są tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki hormonalne lub antykoncepcyjne krążki dopochwowe.
Wybór rodzaju antykoncepcji hormonalnej powinien odpowiadać twoim potrzebom i trybowi życia. O ile o przyjmowaniu pigułek będziesz musiała pamiętać każdego dnia, o tyle antykoncepcyjny krążek dopochwowy umieszcza się w pochwie na okres trzech tygodni.
Antykoncepcja hormonalna – o czym musisz pamiętać?
By najlepszą formę antykoncepcji wybrać świadomie, powinnaś mieć wiedzę na temat możliwych skutków ubocznych, wynikających ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. Występowanie niepożądanych objawów jest sprawą bardzo indywidualną, a kobiety najczęściej skarżą się na bóle głowy, wymioty, wzrost masy ciała czy pogorszenie nastroju. W każdym przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Z antykoncepcji hormonalnej możesz zrezygnować w każdej chwili. Nie ma również żadnych przeciwskazań, byś zaraz po odstawieniu np. pigułek antykoncepcyjnych zaczęła starać się o dziecko.