HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest szczególnie groźny dla kobiet – może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Są jednak skuteczne sposoby, by zapobiec rozwojowi choroby. Jakie? O czym powinnaś pamiętać będąc osobą aktywną seksualnie?
Medycyna zna ponad 120 odmian wirusa brodawczaka ludzkiego. Nie wszystkie są groźne – większość z nas nie ma nawet świadomości, że jest nim zakażona. Dzieje się tak dlatego, że często nie daje on objawów, które mogłyby wzbudzić nasz niepokój. Z punktu widzenia kobiety, zarażenie się wirusem HPV może być wyjątkowo negatywne w skutkach – wiadomo, że niektóre typy tego wirusa mają wpływ na rozwój raka szyjki macicy.
HPV, czyli brak objawów
Możesz nie być świadoma tego, że jesteś zarażona wirusem HPV. Dlaczego? Ponieważ zakażenie przebiega bezobjawowo. Nie pojawiają się również żadne symptomy, które mogłyby wskazywać na to, że w organizmie jest już wirus brodawczaka ludzkiego. Problem jednak w tym, że niektóre jego odmiany mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu szyjki macicy.
Jak możesz zarazić się wirusem HPV? Przede wszystkim podczas kontaktów seksualnych. Jeżeli jesteś osobą aktywną seksualnie, to powinnaś mieć świadomość ryzyka. Dobrze, by ginekolog poinformował cię zarówno o profilaktyce (np. unikanie przygodnego seksu, stosowanie prezerwatyw), jak i możliwych konsekwencjach wynikających z zakażenia się wirusem.
Leczenie infekcji HPV – nie, brodawki – tak
Gdy mowa o leczeniu infekcji HPV, to powinnaś wiedzieć, że w tej chwili naukowcy nie opracowali jeszcze skutecznych metod terapii. Leczyć można za to zmiany chorobowe wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego. Wykrycie raka szyjki macicy we wczesnej fazie oznacza, że pacjentka ma duże szanse, by się wyleczyć. Również brodawki płciowe, które są wywoływane wirusem, można skutecznie usunąć, m.in. za pomocą laseroterapii.